7 Mayıs 2013 Salı

"Duyarlı olmak yaşıyor olmak demektir." V.S.


Son zamanlarda, modern hayat vücudumuzu ve beynimizi gerektiğinden fazla yorar oldu ve doğal olarak yapmamız gereken şeyleri yapmayı unutur olduk. Mesela uykumuzu aldıktan sonra kendiliğimizden uyanıp, yataktan kalkmadan önce gerinip, yavaşça güne başlamak yerine, birçoğumuz çalar saatle uyanıp hızla yataktan kalkar, alelade hazırlanıp trafiğin içinde bulur olduk kendimizi. Sabah telaşı, işe ulaşmak. Hayatın şartlarına uymak için edindiğimiz bu gibi mecburi alışkanlıklar sonucu içimizde doğuştan var olan huzur ve dinginlikle bağlantımızı koparır olduk.

Bugünlerde yıpranan sağlığımızı korumak için spor yapıyoruz ama burada temel düşüncemiz vücut sağlığımız. Peki bugünün hayat şartlarında aslında daha çok yıpranan ruhsal sağlığımızı nasıl koruyacağız?

Yoga yaparken, kendi vücudumuzu dinlemeyi ve ona saygı duymayı öğreniriz. Yoga fiziksel bedenimizdeki algımızın genişlemesini ve bununla birlikte hayata daha geniş bir perspektiften bakmamızı, farklı yön ve fikirleri aynı anda görebilmemizi sağlar.

Eskiden korktuğumuzda ya da rahatsızlandığımızda büyüklerimizden gelen ilk tavsiye; ‘derin bir nefes al’, ’git bir bardak su iç’ ya da ‘bir yüzünü yıka gel’ idi. Çözümler bu kadar basitken o zamanlar gerçekten de işe yarardı bu yöntemler; ya da biz öyle sanardık. En azından teknoloji bu kadar içimizde değildi. Bugün her rahatsızlığın bir hapı, her problemin internette hazır çözümleri var.

Teknolojinin ve bilimin işimizi çok kolaylaştırdığı doğru, kendi başımıza başaramayacağımız şeyleri gerçekleştirir olduk. Ama bir o kadar da vücudumuzu ve ruhumuzu şımarttık. Vebayı temizledik ama kanser, stres ve çağımızın melankoli sendorumu olan depresyona yenik düştük.
Daha tolere edilmiş bir yaşama muhtaç kaldık.
İşte bu noktada yoga hayatımıza girmeli. Yoga yapanlar daha kaliteli uyku uyur ve dolayısıyla uyandığında daha zinde ve olumlu düşünceli olur diye bir rivayet vardır. Doğru. Hayati enerjimizi kontrol edebildiğimizde duygularımızı da kontrol edebilir, konsantrasyonumuzu iyileştirir, huzurlu hissederiz.

Hayata daha geniş bir perspektiften, dingin bir duruş ile bakmak isteyen bizler,  vücudumuzu dinlemeyi ve ona saygı duymayı öğrenmeliyiz.

Yoga yapmak fiili evrene değil, kendinize hediyeniz olsun. Bedeninizin, ruhunuza tapınak olması dileğiyle. . .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder